- Zbadanie księgi wieczystej to święty obowiązek kupującego. Możesz przejrzeć ją osobiście lub zwrócić się do wydziału ksiąg wieczystych danego sądu i wystąpić o wydanie odpisu z księgi. Zastosuj metodę ograniczonego zaufania i sprawdź księgę wieczystą bezpośrednio przed podpisaniem umowy z właścicielem. W ten sposób unikniesz ryzyka pojawienia się nowych, niekorzystnych dla ciebie, wpisów.
- Księga wieczysta powie ci kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze – czy osoba podająca się za właściciela jest nim rzeczywiście. Po drugie – czy lokal nie jest zadłużony. Po trzecie – dowiesz się o wszystkich wadach prawnych, jakimi obciążone jest mieszkanie.
- Zapytaj o osoby zameldowane w mieszkaniu. Upewnij się o braku zadłużeń czynszowych oraz u dostawców mediów. Informacje takie są chronione ustawą o ochronie danych osobowych, nie uzyskasz ich więc samodzielnie. Musisz poprosić sprzedawcę o okazanie odpowiednich zaświadczeń o nie zaleganiu z płatnościami.
- Dowiedz się także czy sprzedający prowadzi działalność gospodarczą. Jeśli tak, poproś go o okazanie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego i ZUS o braku zaległości. Może ci się to wydawać daleko posuniętym wścibstwem, ale gdyby okazało się, że przeciwko właścicielowi prowadzona jest egzekucja z nieruchomości, zawarta przez ciebie umowa nie miałaby żadnego znaczenia. Komornik egzekwowałby długi poprzedniego właściciela, a ty zostałbyś na lodzie – bez mieszkania i bez pieniędzy.
- Informacje o hipotekach, ciężarach, ograniczeniach i egzekucjach prowadzonych z nieruchomości znajdują się w działach III i IV księgi wieczystej.